Šváb obecný

Šváb obecný je živočich z čeledi švábovitých, který je řazen mezi škůdce. Na území Česka se nejedná o původní druh, byl sem zavlečen a ve volné přírodě se v podstatě nevyskytuje. Původním místem výskytu byla pravděpodobně jižní Asie. Dorůstá velikosti okolo 21 až 28 mm a má tmavě hnědou barvu.Řadí se mezi všežravce. Samice a samec jsou rozdílní. Samec má dobře vyvinutá křídla, kdežto samice má jen pahýly křídel.

Šváb vyhledává teplá a vlhká místa. Nalezneme jej zejména ve sklepích a suterénních prostorách jako jsou kotelny, teplovody, sklady, ale i v kuchyních, pekárnách a podobně. Do vyšších pater vystupuje někdy podél bytových jader či rozvodu ústředního topení. Má noční aktivitu. Škodí na potravinách a je přenašečem choroboplodných zárodku.

Švábi jsou rozšířeni po celém světě, největší počet druhů žije v tropech a subtropech. Švábi patří mezi nejodolnější a nejpřizpůsobivější hmyz, což je využíváno v laboratořích. Jedinci vydrží až měsíc bez vody a tři měsíce bez potravy. Velmi zajímavá je také jejich schopnost přežít vysoké dávky radioaktivního záření.