Štěnice domácí

někdy také štěnice postelní, je noční hmyz parazitující na lidech, živící se především lidskou krví.

Základní morfologie a biologie štěnice domácí

Dospělé štěnice mají oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo (velikosti do 5 mm), nymfy jsou slámově zbarvené velikost cca 1,3 mm). Tykadla mají čtyři články. Nemají křídla. Proměna nedokonalá. Živí se pouze krví, kterou sají na lidech, ale mohou sát i na psech, kočkách a ptácích v klecích. Žijí 1 až 1,5 roku a jsou pověstné tím, že dokáží hladovět několik měsíců. Vyskytuje se pouze v pravidelně obývaných lidských obydlích.

Vývojová stádia: vajíčko – nymfa (5. stádií, každé se musí nasát krve, aby jejich vývoj pokračoval) – dospělec (samice, samec).

Vývoj od vajíčka do vajíčka trvá při teplotě 23-25 °C 30 – 50 dní.

Po dosažení pohlavní dospělosti mohou klást vajíčka – dosažení pohlavní dospělosti je závislé na teplotě okolí (při teplotě kolem 23°C je to asi 62 dní, při teplotě 18°C 125 dní). Podobná závislost platí i pro odolnost k hladovění (při 23°C vydrží štěnice hladovět 70 – 136 dní, při 18°C pak 143 – 260 dní).

Vajíčka kladou samičky v úkrytech a přilepují je k podkladu sekretem. Za jeden den nakladou až 12 vajíček, za celý život pak od 200 do 500 vajíček (údaje se různí).


Štěnice jsou gregarický hmyz (tzn. hmyz, který se sdružuje), proto ve vhodných úkrytech zakládají kolonie. Tyto kolonie jsou dobře dohledatelné podle tmavých výkalů štěnic, svleček (exuvií) a světlých vajíček, které se hromadí v jejich okolí. Při vyrušení (otřesy, ostřejší světlo, aplikace insekticidů) tyto kolonie opouštějí.


Štěnice vyhledává hostitele (člověka) pomocí tepelných senzorů na vzdálenost 1,5 – 6 metrů (dostupné zdroje se rozcházejí). Krev sají v noci, ve dne jsou v úkrytech. Při velmi vysokém stupni zamoření jsou však i přes den na volně přístupných místech (stěny, nábytek, rámy oken apod.) Štěnice není světloplachá – nevadí jí běžné denní světlo ani běžné umělé osvětlení. Bodají hlavně na odhalených (nepřikrytých) částech těla; pod peřinou nebo pod oděvem zpravidla ne.


Při vpichu vstříkne do rány anestetikum, takže kousnutí nebolí; zánět (zarudnutí a svědivost) se objeví až později. Uvádí se, že pokud člověk nikdy dříve nepřišel se štěnicemi do kontaktu (nebyl pokousán), objeví se mu první reakce až po týdnu po pokousání. Poté se objevuje cca po osmi hodinách od pokousání.


Dospělá štěnice se pohybuje rychlostí cca 1m / min; nymfy 20cm / min. Lezou hlavně po drsných plochách, na skle nebo plechu se neudrží. Při vyrušení spadnou – není však pravda, že se takto cíleně dostávají do blízkosti člověka. Sání trvá 5 – 20 minut dle vývojového stádia. Sání štěnic vyvolává dosti značné kožní reakce a vznik tzv. cimikózy, která bývá velmi často praktickými lékaři zaměňována za reakci na kyselé a podobné vyrážky a tím zůstává pravý původ déle neodhalen. Interval sání krve je závislý na teplotě (při teplotě 18 – 20°C jedenkrát za 7-10 dní; při teplotě 25°C jedenkrát za 3 – 4 dny), v době mezi sáním jsou v úkrytu. Při teplotě 16 °C přestávají být aktivní.


Vědci studovali genetickou rozmanitost štěnic v budovách a zjistili, že je natolik malá, že v některých případech štěnice, které zamořily celý dům, pocházejí od jediné samičky! Tito příbuzní se dál a dál kříží mezi sebou – některé takto příbuzné populace už vytvořily 70 generací – a zjevně se to nijak negativně neodráží na jejich zdraví, zatímco u jiných živočichů by takto rozsáhlé příbuzenské křížení vedlo k závažným mutacím, které by nakonec znamenaly pro tyto populace záhubu. Pro štěnice a také šváby to však evidentně není problém – což také může vysvětlit, proč se dokáží tak rychle šířit a množit.

V posledních letech jejich výskyt CELOSVĚTOVĚ narůstá a to v řádech stovek % ročně.

Přenos choroboplodných zárodků z člověka na člověka nebyl u štěnice domácí prokázán. Nedávno vyšel článek (k přečtení zde) o novém výzkumu kanadských vědců, který prokazuje, že v těle štěnic byly nalezeny bakterie odolné vůči antibiotikům, ale nebylo prokázáno jejich šíření na další „oběti“ pokousání.

Nejčastější místa úkrytů štěnic v bytech

záhyby povlečení
matrace, čalounění – ve švech
konstrukce postelí, sedacích souprav, křesel – štěrbiny, díry
nábytek – štěrbiny, díry, zásuvky stolu
zdivo – praskliny, štěrbiny, díry po hmoždinkách apod.
obložení zdí a stropu, odchlípnuté tapety
rámy obrazu a zrcadel, plakáty na zdech, poličky na zdech
podlahové lišty, okraje koberců
knihy, telefonní seznamy apod. – mezi stránkami, ve hřbetu
průchody teplovodních a elektrických rozvodu, zásuvky, lišty el. rozvodů
mezi prádlem a oblečením
v pelíšcích domácích zvířat

Nejčastější místa výskytu

byty
ubytovací zařízení (hotely, hostely, motely, ubytovny)
byl zjištěn výskyt v lůžkových vlacích, letadlech, lodích

Vliv štěnic na člověka

imunitní reakce v místech bodnutí (svědění, kožní podráždění, zduřeniny)
psychický stres, pocit nespokojenosti, nespavost
ostrakismus – pocit vyloučení ze společnosti (neznalí lidé – česká společnost obecně – považují výskyt štěnic za projev nepořádku v bytě, sociálního nepřizpůsobení, zanedbání osobní hygieny a k lidem, kteří štěnice mají, přistupují s nedůvěrou a udržují si v jednání odstup, mnozí jsou přesvědčeni o tom, že lidé mohou štěnice přenášet na sobě, stejně jako blechy nebo vši)

U osob, které se s výskytem štěnic setkaly poprvé se typická kožní reakce objevuje se zpožděním, až po proběhlé imunizaci (alergizaci), která trvá necelý týden. Po této době se pak najednou během několika hodin objeví typické červeně svědivé pupínky v každém místě sání. Intenzita „kopřivky“ je tedy závislá na celkovém počtu sání v průběhu celého týdne. Většina lidí (cca 60%) nemá žádné kožní reakce na pobodání štěnicemi. U již imunizovaných osob se typická kožní reakce na místě sání objevuje do několika hodin.


Proti svědění se doporučují různé byliny, jako je máta, levandule, černý pepř, červená paprika aj. Některé další úlevné prostředky: přidejte sůl nebo lžičku jedlé sody do sklenice s vodou a aplikujte na infikované oblasti. Podobně působí i kamenec do vody. Použití ledu na infikované oblasti je další účinnou léčbou.


Vzhledem k výše popsaným příznakům (kopřivka), může být výskyt štěnic zpočátku nepozorován a výskyt kožních problému není se štěnicemi vůbec spojován. V mnoha případech je pak pacient léčen na tyto kožní problémy, protože ne všichni lékaři si výskyt kopřivky spojí s možným výskytem štěnic. Během této doby „léčení“ pak dochází k množení štěnic a jejich výskyt je zpravidla zjištěn až při vyšším výskytu, kdy je již byt zamořen. Z praxe – výskyt štěnic ve škole v přírodě (prosinec). Po návratu ze školy v přírodě byl přibližně do 1,5 měsíce opakovaný výskyt cimikózy u žáka, který se školy v přírodě zúčastnil. „Léčen“ na kožní problémy po dobu 4 měsíců – výskyt štěnic byl zjištěn až při celkovém zamoření bytu… v květnu.

Šíření štěnic

s nábytkem (nákup použitého nábytku, darování nepotřebného nábytku od souseda apod.)
v zavazadlech (zvláště z ubytovacích zařízení)
přelézáním po fasádách – léto (někteří odborníci spíše vylučují)
přelézáním kolem prostupu zdiva mezi jednotlivými byty v domě
navštěvováním kamarádů a příbuzných (může se objevit v kabelce, kočárku, oblečení apod.)
štěnice se zpravidla nepohybuje stoupačkami v panelových domech

Jak se bránit proti zavlečení štěnic do bytu

důkladná kontrola zavazadel při návratu z cest (zejména při ubytování v hotelech, motelech, ubytovnách)
důkladná kontrola darovaného nábytku nebo staršího vyzískaného nábytku
v případě opakovaných kožních problému provést důkladnou prohlídku nábytku a celého bytu – viz výše
v činžovních domech centrálně vytápěných lze doporučit utěsnění prostupu rozvodu tepla stálopružnými tmely

prevence aktivního šíření je nemožná. Jediná možnost je sledování výskytu štěnic v okolních bytech a pokojích hotelů
základní pravidlo prevence: včasné zjištění a rychlé provedení profesionálního zásahu odbornou firmou

Jak postupovat při objevení štěnic v bytě

1. Zjistíme-li výskyt štěnic v ubytovacím zařízení (hotely, ubytovny apod.) oznámíme tuto skutečnost provozovateli objektu. Po návratu do místa bydliště je pak třeba neprodleně provést důkladnou prohlídku zavazadel – při objevení jednotlivé štěnice lze tuto likvidovat mechanicky nebo chemicky (spray). Prádlo vyprat na 60°C nebo vyvařit.


2. Pořízení nového nebo staršího nábytku – nejlépe ještě před dovezením do bytu, případně ihned po něm, provedeme prohlídku matrací, čalounění a konstrukce – při nalezení štěnice, nymfy, vajíček nebo trusu kontaktujte odbornou firmu pro provedení zásahu – nepoužívejte komerční přípravky z drogerií, zpravidla nemají potřebnou účinnost a dlouhodobou ochranu jako profesionální přípravky odborných firem.


3. Objevíme-li štěnice v bytě, zejména u míst, kde spíme a odpočíváme (postele, sedací soupravy, gauče, křesla) nebo jinde a současně již máme kožní problémy, je byt pravděpodobně již štěnicemi zamořen. V tomto případě je jediná možnost kontaktovat odbornou firmu, která provede prohlídku bytu a v případě nálezu štěnic vypracuje cenovou nabídku zásahu. Případně vlastními silami prohlédneme celý byt a při zjištěném výskytu v popsaných místech informujeme vlastníka objektu (případně samosprávu domu, společenství vlastníků, bytové družstvo apod.) a požádáme jej o objednání zásahu u odborné firmy, aby se předešlo plošnému zamoření domu.

V případě plošného zamoření bytu je zpravidla již pozdě na svépomocný zásah a je nutné se obrátit na profesionální firmu, zabývající se hubením štěnic. Štěnice není zpravidla možné vyhubit svépomocí bez zásahu odborné firmy, specializující se na štěnice.

Aplikaci postřiku je nutné nejméně dvakrát i vícekrát opakovat v několikadenních intervalech. Žádný postřik ani dýmovnice nejsou schopny zahubit vajíčka, působí pouze na již vylíhnuté jedince.

Cílem zákroku je úplné vyhubení štěnic v ošetřovaném prostoru.

Výběr odborné firmy pro hubení štěnice domácí

Správný výběr odborné a profesionální firmy pro ošetření bytu či ubytovacího zařízení proti štěnici domácí je velmi důležitý a často je klíčový pro výsledek provedených prací, spokojenost klienta s úrovní služby, vystupováním pracovníka, vnímáním firmy pro okolí a psychickou podporu a pohodu zákazníka.

Následující doporučení si ve většině případů můžeme ověřit již telefonicky v případě prvního kontaktu s firmou. Podle úrovně komunikace, ochoty zodpovídat dotazy a vstřícnosti k zákazníkovi můžeme soudit na úroveň firmy.

Několik doporučení pro výběr odborné firmy

A co na to sousedi?


Profesionální firma by měla v první řadě dbát na diskrétnost poskytované služby, zvláště když se jedná o zamoření štěnicemi. Mnoho klientů právě z důvodu studu a obav z reakce okolí dlouho zamlčuje výskyt štěnice domácí a přichází až v okamžiku, kdy je situace kritická nebo se na napadený byt přijde až v okamžiku rozšíření štěnic do dalších bytových jednotek a následném ošetřování celého domu.

U dobré firmy se předpokládá příjezd v neoznačených vozidlech, pokud jimi firma nedisponuje, pak by měla zákazníkovi nabídnout parkování dále od jeho bydliště. Pracovníci by neměli mít při vstupu do domu výrazně označené pracovní oděvy, technické a ochranné prostředky (postřikovače apod.) by měli vnášet skrytě (v neprůhledných obalech, schránách apod.)

Je vám jedno, jaký přípravek je u vás v bytě použit?


Profesionální firma vždy používá přípravky určené k profesionálnímu použití, nikoli spreje z drogerie. Přípravky používané v domácnosti musí být pro toto použití schváleny Ministerstvem zdravotnictví ČR, měly by být buď zcela bez zápachu nebo být pouze lehce cítit. Některé přípravky mohou být dráždivé pro dýchací cesty (nutit do kašle). Na použití těchto přípravků by firma měla přede upozornit.


Použité přípravky by neměly barvit či jinak znehodnocovat podkladové materiály na které jsou nanášeny. Postřiky není možné ošetřovat knihy, obrazy a jiné předměty, které by tekutinou mohly být znehodnoceny. Měly by mít nízkou toxicitu pro teplokrevné živočichy (především člověka a domácí zvířata).


Všechny biocidní přípravky používané formou postřiků jsou vysoce toxické pro vodní organismy, je třeba z místností odstranit nebo důkladně zakrýt akvária, terária apod. Při použití vhodných přípravků, určených pro práci v domácnostech, není zpravidla nutné, aby jeho obyvatelé opouštěli byt. Z postřiku se neodpařují žádné škodlivé látky, stačí běžným způsobem vyvětrat.

Paninko, bez papíru, to bude o 500 Kč levnější, co vy na to?


Odborná a profesionální firma je ze zákona povinna vždy vystavit zákazníkovi protokol o provedených pracích. Ten by měl obsahovat: identifikační údaje firmy, vč. IČ, jména provádějícího technika a telefonního čísla, identifikační údaje zákazníka, vč. adresy, kde bylo ošetření prováděno, druh škůdce proti kterému byl zákrok směřován, použité insekticidní přípravky (komerční označení), včetně použitého množství a koncentrace, účinné látky; místa aplikace insekticidů, případně doporučení zákazníkovi (nutnost likvidace nábytku, nutnost provedení úprav – např. stržení tapet, sundání dřev. obložení apod.


Datum a čas provedení prací, razítko a podpis provádějícího pracovníka. Dále musí být vystaven doklad o provedené úhradě. Nedejte na to, že bez papíru to bude o pár set korun levnější. V případě reklamace prací nebudete mít podstatné doklady. Vždy se vás každá další firma bude ptát, jakým přípravkem předchozí firma zákrok prováděla a v jaké koncentraci.

Pochopitelně je opět ze zákona povinna vystavit doklad na převzatou finanční hotovost (fakturu či pokladní doklad). Zatím se na nás nevztahuje EET, což však nedává právo přebírat peníze „bez papíru“. Minimálně v případě reklamace je to mimořádně důležitý doklad, nehledě na to, že je možné si v některých případech nechat doklad proplatit od správy domu.

Kolik za to všechno zaplatím?


Služby DDD podléhají nabídce a poptávce v místě, pravdou však je, že boom štěnice domácí přivedl do oboru mnoho zlatokopů, toužících po výrazných ziscích za minimální náklady. Tomu odpovídá i kvalita prováděných prací.

Firma by Vám vždy měla předem uvést konečnou cenu za jeden zákrok (včetně DPH 21%, dopravy, práce a materiálu). Konečná cena by se obecně měla pohybovat mezi 1500 – 4000 Kč za jeden zákrok.

V praxi se bohužel setkáváme s tím, že zákazník zaplatí za jeden zákrok i mezi 6 – 8 tisíci korun a následně zjistí, že zákrok byl neúčinný a na jeho další výzvy k nápravě stavu daná firma nereaguje a zákazník na „dodělání“ práce volá jinou firmu…

Bohužel možností, jak ověřit úroveň firmy před jejím příjezdem není moc, reference dostupné zpravidla nejsou, málokdo má odvahu veřejně napsat, že měl štěnice a někdo mu s nimi, byť dobře pomohl.

Vodítkem Vám budiž informace na této stránce…

Chce po vás firma, abyste před jejím příjezdem rozebrali nábytek, .. bla bla bla?


Hodně firem si chce ulehčit práci a přimět vás k provedení úkonů, které však náležejí jí. Je to podobné, jako kdyby jste si objednali opraváře pračky a on vás požádal, zda před jeho příchodem můžete pračku rozebrat, on přijede, vymění díl a vy ji zase složíte.


Pokud se Vám to zdá přehnané, zde je několik případů z praxe, na jejichž provedení před příjezdem technika nikdy nepřistupujte, je to jeho práce a štěnice vyrušené z úkrytů se jenom přesunou jinam:

  • rozebrání (rozšroubování) postele, nočních stolků apod. –
  • sundání krytů zásuvek (pokud nechcete svítit místo lampičky 
  • odstranění podlahové krytiny
  • sundání poliček a obrazů ze zdí
  • vkládání předmětů, např. bot do mrazáků aj.

Je možno akceptovat vyklizení skříní a naskládání jejich obsahu do pytlů.
Oblečení je vhodné, ale nikoli nutné přepírat v pračce na nejméně 60 °C. Ve většině případů stačí důkladná vizuální kontrola.

Technik nikdy nesmí ničit (stříkat na knihy, obrazy, fotografie apod.

Rozebrání postele a přilehlého nábytku by měl provádět odpovídajícím nářadím (ne ji „rozebrat“ kladivem.

Musím všechno vyhodit? I tu drahou ložnici?

Firma by Vás vždy měla poučit, že zpravidla není třeba nic předem vyhazovat, teprve pokud pracovník na místě určí, že napadení je tak rozsáhlé, že by ošetřování bylo neúčinné, vyzve vás k likvidaci napadeného kusu. Zpravidla se jedná o čela postelí či lůžka samotná. Tak rozsáhlé napadení však není běžné a vyskytuje se v ojedinělých případech.


Není třeba vyhazovat matrace (pokud v nich nejsou díry), podlahové krytiny (koberce apod.), ložní prádlo aj. Štěnice nikdy nemůže být uvnitř materiálu, pokud v něm není otvor, kudy by do něho vlezla. Vždy sedí pouze na jeho povrchu či v mezeře, škvíře apod.

Pracovník provádějící zásah…


Pracovník odborné firmy by vždy měl používat návleky na obuv. Není vhodné vstupovat do bytu ve venkovní obuvi a vyzutí je nevhodné. Technik by se měl představit a začít komunikovat o problému až po uzavření vstupních dveří z důvodu diskrétnosti. Pochopitelně by měl mít čisté pracovní oblečení a dbát o svou osobní hygienu. 


Technik by měl používat osobní ochranné prostředky (OOP) (respirátor, rukavice, příp. ochranné brýle a ochranný oděv. Pracovník přichází do kontaktu s postřiky denně, proto se musí chránit, není tedy chybou pokud technik neupozorní vás na nutnost použití OOP.


Pracovník by Vás vždy měl seznámit s tím, co dělá, proč to dělá a co bude následovat a to zejména po skončení ošetření (termín dalšího ošetření, nutná opatření po postřiku, rizika dalšího a přetrvávajícího výskytu apod.).

Nabízejí vám 100% záruku vyhubení štěnic?

Pokud firma nabízí 100% garanci úspěšného zákroku, vždy se informujte jaké okolnosti tuto garanci anulují. Zpravidla zjistíte, že nic na světě není stoprocentní.


V praxi se setkáváme s hrubým odmítnutím námitek zákazníků, kteří po provedeném zákroku telefonují na provádějící firmu s tím, že problém stále přetrvává. Bývají odmítnutí s tím, že dotčená firma zákrok provedla, štěnice vyhubila a pokud je nadále v bytě nacházíte, museli jste si je znovu donést apod.

Pracovník by Vás vždy měl poučit, že je třeba provést postřik všech dalších bytů v domě. Ošetření tzv. do kříže není dostatečné, stejně jako vystříkání všech bytů nad sebou apod.

4000 Kč za deset minut práce?


Délka postřiku: první postřik v běžném panelovém bytě s výskytem štěnice by měl trvat min. 45-60 minut. Samotnému postřiku musí předcházet vyslechnutí zákazníka, prohlédnutí napadeného prostoru a zjištění míst výskytu štěnic. Teprve poté je možno přistoupit k zákroku. Odborná firma musí být vždy přesvědčena o tom, proti jakému škůdci zasahuje. Není možno provést postřik proti štěnicím, aniž byla nalezena prokazatelná stopa jejich přítomnosti!

A co když to není štěnice?


Pokud si nejste jisti tím, že to co vás kouše je štěnice, měla by být firma ochotna přijet i bez vidiny zisku za postřik, provést inspekci za účelem zjištění druhu škůdce a v případě vyloučení štěnice účtovat pouze dopravu, příp. práci. V takovém případě je možno provést ochranný bariérový postřik v hodnotě do 500 Kč.

Doprava zdarma nebo nejbližší deratizátor?


O kvalitě firmy a její připravenosti řešit Váš problém se štěnicemi vám vždy hodně napoví její webové stránky. Není třeba hledat pouze v blízkém okolí, je mnoho seriozních firem, které neúčtují dopravu k zákazníkovi a rády přijedou po celé ČR.

I DDD firmy mají své specializace


Mnoho firem, které se štěnicemi nezabývají profesionálně a každodenně již práci s nimi vzdalo a věnují se jiným oborům (městské deratizace, obchodní řetězce apod.) Je to zejména proto, že hubení štěnic je specifické pro použití specializovaných přípravků, sledování nových poznatků, sledování situace ve světě, neustálá práce s klienty v bytech, jednání s družstvy a SVJ a v neposlední řadě při nedodržení postupů a odpovídajících přípravků hrozí vysoké riziko neúspěchu a s tím spojená nedůvěra zákazníků.

Způsoby provádění zásahu proti štěnicím

postřik reziduálním insekticidem do všech možných úkrytů a jejich okolí a ploch, po kterých se štěnice pohybují
injektáž insekticidu do štěrbin, prasklin, der, kolem prostupu topení
popraš bodově do uzavřených prostor v bytě – za obložení, do lišt el. rozvodu, do zásuvek, lze i pod okraje koberců případné do stoupaček – nelze aplikovat na volné plochy
insekticidní dýmovnice (vhodná na místa s dřevěným obložením, kazetovými stropy, dřevostavby apod.) Měla by být použita pouze jako podpůrný prostředek k insekticidnímu postřiku. Použití dýmovnice je vždy vhodné nahlásit na linku 150 s uvedením adresy a bytu.
Poznámka: často je poptáváno „zaplynování“ objektu. Zaplynování bývá často a to i „odbornými“ firmami zaměňováno za dýmování. Zpravidla proto, že zaplynování zní člověku jako velmi účinný způsob. Použití insekticidních dýmovnic je běžnou činností DDD firem. Oproti tomu plynování je vysoce specializovanou činností, v našich podmínkách je v jednotlivých bytech mnoho firem neprovádí s ohledem na bezpečnostní předpisy (musí být předem nahlášeno hygienikovi, jedná se o velmi toxické látky, je třeba velmi pečlivé utěsnění bytu aj.) a omezení nájemníků (opuštění bytu až na několik dní). Pro nakládání s těmito látkami musí mít firma osvědčení pro „Speciální ochrannou DDD za použití toxických nebo vysoce toxických chemických látek a přípravků“ podle § 58 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Plynování je zpravidla prováděno v zemědělství.
Rezistentní štěnice přímo zasažené postřikem insekticidy, proti kterým jsou rezistentní, hynou.

BYT S VÝSKYTEM – příprava před zásahem

Poznámka: pokud při dále popsaných přípravných pracích narazíme na štěnice, použijeme vysavač dle bodu 2. Následující body jsou doporučenými přípravnými pracemi, které zjednoduší a velice zefektivní následující zákrok odborné firmy, nikoliv nařízením:

prohlídka bytu zejména ve výše uvedených místech za pomocí svítilny
důkladný celoplošný úklid s použitím vysavače (sáček s odsátými nečistotami okamžitě po vysátí vyhodit do komunálního odpadu – ne do domácího odpadkového koše!); zaměřit se zejména na štěrbiny a praskliny
sundání ložního prádla a potahu ze sedacího nábytku, po zásahu vyprání v pračce na 60°C
je možno provést mechanické očištění (kartáček, škrabka) příslušenství a omytí – rámů obrazů, zrcadel, poliček a dalšího dostupného vybavení
v případě starších nedoléhajících tapet nebo polystyrénových šablon se doporučuje jejich odstranění
sundání plakátů ze stěn
Poznámka: Ošetřování bytu s výskytem trvá minimálně 1 hod. V praxi byly zjištěny zásahy ve výskytovém byte trvající cca 10-15 minut, což je prakticky neproveditelné a výsledek tomu odpovídá (výjimkou je použití dýmovnice).

Byt po zásahu odborné firmy

v případě, že po ošetření z čalouněného nábytku štěnice dále vylézají, je zpravidla nutno nábytek zlikvidovat – nenechávat v objektu, zajistit odvoz na sběrný dvůr! Nestačí vyhodit ke kontejneru nebo vynést na balkon – je nebezpečí rozšíření do dalších bytů.
do doby úplného zlikvidování štěnic nevybavovat byt novým nábytkem
po dobu likvidace neměnit polohu nábytku a místa spaní – štěnice si mohou člověka vyhledat i na novém místě
není možné napadený pokoj opustit a spát v jiném
po vyhubení doporučujeme vybavit byt jednoduchým snadno rozebíratelným nábytkem
současně je nutno prostory ve kterých se hmyz vyskytl sledovat po dobu několika týdnů a v případě výskytu zásah opakovat (i několikrát, zpravidla postačí 2-3x není-li zamoření extrémní). Pomáhá i zvýšená péče o čistotu – vysávání prachu z nábytku (samozřejmě s okamžitým vyčištěním vysavače – vysypat mimo nebo spálit), mytí nábytku atd.

Informace pro majitele bytů

V případě nahlášeného výskytu štěnic v domě je třeba tuto situaci vzít VELMI VÁŽNĚ. Je třeba zjistit rozsah napadení (počet zamořených bytů).
Vždy je třeba provést ošetření všech bytů v domě, štěnice není šváb a nevyskytuje se pravidelně pouze v sousedních bytech, ale i ob několik pater mimo osu stoupaček.
Všechny informace o cenové nabídce ošetření domu, nutných postupech a informacích pro nájemníky získáte od nás.