Rus domácí

Rus domácí je 10–15 mm dlouhý šváb. Převažující barva obou pohlaví je špinavě žlutá. Samice má širší zadeček, tmavější zbarvení a složená křídla překrývají konec zadečku. Sameček je o něco menší než samička, jejíž délka bývá až 14 mm.Barva těla je špinavě žlutá až světle hnědá, tykadla a nohy jsou žluté.

Samice se páří jednou a toto jedno páření stačí na oplodnění všech vajíček vytvořených během celého života. Samci se mohou pářit opakovaně a obě pohlaví jsou schopná kopulace za několik dní po posledním svlékání. Po oplození silně zduří zadeček samičky a počíná vývin vaječného pouzdra, které obsahuje 16–56 vajíček. Pouzdro (ootéka) se stále vysunuje ven ze zadečku, po jeho odloženi počnou vylézat malé nymfy. Samička vytváří za svůj život 7 ooték. Než nymfy (2–10 mm) dospějí, svlékají se šestkrát. Při nižších teplotách trvá celý vývoj nymfy do dospělého stadia přibližně 240–250 dní. Za zvláště příznivých podmínek při teplotách kolem 30°C trvá tento vývoj 2,5 až 3 měsíce.

Rus domácí je noční živočich, dokáže lézt i po skleněném povrchu, uběhne za vteřinu až 30 cm. Nymfa vydrží hladovět až 6 týdnů. Vyvinutá křídla dospělých jedinců slouží pouze ke zbrzdění prudkého dopadu při seskoku z vyšších míst.