Družstvo chce náhradu za dezinfekci po nájemníkovi.

Dobrý den,máme velký problém a potřebujeme poradit. V paneláku byl výskyt štěnic a v jednom z bytů se našlo ohnisko (hnízdo). Družstvo chce celou náhradu 65000 Kč po nájemci. Má na to družstvo nárok? Děkuji za odpověď PetraDobrý den, podle mého osobního názoru (bez znalosti legislativy SVJ), selského rozumu a vlastních profesních zkušeností:

První ošetření napadeného bytu a následně celého domu, což je nutné, hradí SVJ či družstvo z fondu oprav. Štěnice se vracejí, tentokrát mnohem odolnější proti insekticidům. Spojené státy prožívají pravou invasi, např. celý New York je jich plný včetně luxusních čtvrtí. V ČR je jejich rozšíření už zcela běžné a každý panelák se s nimi dříve či později setká.

Obávám se, že označit viníka nebude tak jednoduché. Štěnice dělají naprosto totéž co lidé. Množí se seč mohou a snaží se přežít. Je to věčný boj, který člověk nevyhraje. Vinit z toho nějakou paní je směšné. Nebo je snad odněkud přinesla úmyslně? SVJ spravuje společné části domu, kam patří i plošná deratizace a dezinsekce. Plošná deratizace či dezinsekce se týká všech společných částí domu a všech jednotek.

Teprve v případě, že se štěnice nepodaří vyhubit… a to nikoli tím, že byla vybrána firma, která neovládá své řemeslo, ale tím, že nájemníci ignorují hygienické a společensky běžné formy chování, úklidu aj. bych považoval za vhodné, dát jim zákrok k úhradě. Nutno však v takovém případě přihlédnout k majetkovým poměrům nájemníka. V případě, že mu bude předepsána větší částka, nebude štěnice řešit vůbec a dojde k opakovanému zamoření celého domu.

A mohu Vás uklidnit…. jakmile vyřešíte tento případ, odjedou v létě všichni na dovolené a divil bych se, kdyby si je nikdo nepřivezl jako suvenýr… a pak bude platit celý panelák on?

Zajímavé je, že když měl panelák faraony, automaticky to družstvo platilo a automaticky se dělal celý dům a nikomu to nepřišlo divné…

S pozdravem Tomáš Jíra.