CO DĚLAT PO NÁVRATU Z MÍSTA NAPADENÉHO ŠTĚNICEMI?

V poslední době se množí dotazy typu:

Dobrý den, momentálně jsem na dovolené a mám obavy, že jsme několik dni strávili v hotelu, kde štěnice byly. Můžete mi, prosím, napsat postup, co udělat po příjezdu domů, abych případné štěnice v zavazadle nepřenesla domů? Je možné, aby se dostaly do oblečení nebo do batohu?

ODPOVĚĎ:

Máte-li podezření, že si z dovolené, z chaty, od známých apod. vezete o jednoho živočicha více, než se kterými jste tam jeli, řiďte se těmito radami:

Všechna zavazadla, která přinášíte domů, je třeba pečlivě prohlédnout ihned po příjezdu. Máte-li tu možnost, proveďte to na zahradě. Pokud ne, pak je ideální rozložit si na zem igelit (např. rozříznutý igelitový pytel (světlé barvy, hlavně ne černý :-), aby na něm bylo vidět, zda Vám z batohu něco uteklo.

Pak začněte s vybalováním – prádlo a další věci, které lze bez poškození přeprat v pračce na 60°C ihned vkládejte do pračky a přeperte. Poté je řádně vysušte, ideálně na slunci a ukliďte.

Máte-li již pračku plnou, vložte zbylé věci, připravené k praní do igelitového pytle a pevně uzavřete, např. provázkem do doby, než je přímo z pytle vložíte do bubnu pračky.

Věci, jež nelze tímto způsobem ošetřit můžete buď pečlivě prohlédnout, centimetr po centimetru (boty, tašky, batohy, fotoaparát, doklady, mapy aj.) – štěnice zase nejsou tak malé, aby nebyly vidět pouhým okem. Dospělá štěnice měří 5-6mm, nymfy jsou menší, ale mají stejný tvar těla. Vajíčka nebývají osamocená, bývá jich více pohromadě a dají se tvarově a barevně přirovnat k vajíčkům mravenců (jistě jste někdy viděli v mraveništi mravenci nesoucího vajíčko). Pravidlo je jednoduché – pokud jste předmět pečlivě prohlédli a nic jste na něm nenašli, pak na něm nic není.

Další možností je ošetření parou – stačí použít napařovací žehličkou a párou z ní vycházející ošetřit švy batohů, tašek a jiné předměty. Toto nelze použít na elektroniku, papír apod. – nezapomeňte, že pára je stále jen voda.

Pokud si i přesto nebudete jisti, že jste si nepřinesli domů nezvaného návštěvníka, zavolejte nám na tel.: 776 01 50 50 a nechte si provést ochranný bariérový postřik. Provádí se prostředkem, který není cítit, nevadí zvířatům, malým dětem, nemocným apod., nebarví a neničí materiály a provádí se za Vaší přítomnosti – není třeba opouštět byt. Na postřik nemusíte dopředu nic připravovat. Zpravidla jsme schopni reagovat do 48 hodin.